15 Şubat 2021 Tarihli Basın Duyurumuz:

30 Ekim 2020 tarihinde Ege Denizi’nde gerçekleşen vahim deprem sonrası, İzmir merkezi ve çevre ilçelerinde pek çok bina hasar görmüş, can ve mal kayıpları yaşanmıştır. Yaşanan bu doğal afet sebebiyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ise baş sağlığı diliyoruz.

Depremin ilk gününden itibaren tüm kamu kuruluşları seferber olmuş, depremin yaralarını sarmak adına büyük çaba gösterilmiştir. Ancak bu çabalar ne yazık ki bir noktada yetersiz kalmış, deprem sonrası ortaya çıkan bazı sorunların çözümü için vatandaş ve kamu kurumları arasında ortak bir çalışmaya ihtiyaç duyulmuştur. Bu noktada depremzedelerin ortak sorunlarının tespit edilip kamu kurumlarına aktarılması ve bir çözüm üretilebilmesi amacıyla 30 Ekim İzmir Depremi Mağdurları Platformu kurulmuştur. Üyelerinin her biri birer depremzede olan ve gönüllülük esasıyla çalışılan bu platform olarak misyonumuz; vatandaşın sorunlarını doğru şekilde tespit ederek ilgili kurumlara iletmek, çözüm üretilmesine yardımcı olmak ve vatandaşın gelişmeler ile ilgili olarak doğru bilgilendirilmesini sağlamaktır. Facebook, Instagram ve Twitter üzerinde yer alan platformumuz an itibariyle 5300 aktif kullanıcıya ulaşmış olup dernekleşme konusunda son aşamaya gelmiştir.

Öncelikle belirtmek isteriz ki hiçbir siyasi kuruluşla doğrudan bir bağlantımız yoktur. Hepimiz depremde evlerini kaybetmiş veya terk etmek zorunda kalmış birer depremzede olarak, esas amacımız ulaşabildiğimiz tüm kurum ve kuruluşlarla görüşerek depremzedelerin dertlerini anlatmak ve bu sorunlara çözüm üretilmesi konusunda destek olmaktır. Depremin üzerinden 100 günden fazla zaman geçmesine rağmen bulunan çözümler ancak yara bandı vazifesi görmüş olup önemli sorunlara (imar sorunu, finansman sorunu vb.) kalıcı bir çözüm üretilmesi adına atılması gereken pek çok adım mevcuttur.

Bu sebepten, 30 Ekim İzmir Depremi Mağdurları Platformu olarak İzmir Valisi Sayın Yavuz Selim KÖŞGER’den bir randevu talebimiz oldu. Gerçekleşen görüşmede Sayın valimize depremzedelerin yaşadığı önemli sorunları ileterek ortada ciddi bir bilgi kirliliği olduğunu ve vatandaşın doğru bilgiyi ilgili kurum temsilcilerinden birinci ağızdan duymak istediğini belirttik. Sayın valimiz hemen harekete geçerek 11 Kasım 2020 tarihinde Çevre Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM’un katıldığı değerlendirme ve koordinasyon toplantısı sonrası İzmirli depremzedeler ile kamu kurumlarının temsilcilerinin ilk buluşmasını organize etti.

10 Şubat 2021 tarihinde Bornova Kültür Merkezi’nde 2 oturum olarak gerçekleşen toplantı 4 saatin üzerinde sürdü. 30 Ekim İzmir Depremi Mağdurları Platformu olarak İzmirli depremzedelerin ortak sorunlarından derlemiş olduğumuz tüm sorulara ilgili kurumların temsilcileri birinci ağızdan cevap verdi. Ayrıca vatandaş kendi sorularını doğrudan ilgili kurum yetkililerine sorma fırsatını buldu. Bazı soruların cevapları vatandaşları tatmin etti, bazıları ise ne yazık ki yetersizdi. Bu sebepten dolayıdır ki, kayıp yaşayan ancak sorunlarına henüz bir çözüm bulunamamış olan bir grup depremzede haklı olarak tepkilerini gösterdiler ve bu olay ortamın biraz gerilmesine sebep oldu. Ancak toplantıyı yöneten yetkililerin olgun bir tavırla gergin anları yatıştırmaya çalışması sayesinde programa göre devam edildi ve daha fazla konu açıklığa kavuşturulmuş oldu.

Bu önemli toplantı için sayın valimiz ve ilgili kurum temsilcilerine çok teşekkür ederiz. Bazı basın yayın organlarında bu toplantıya katılmayan kişilerin toplantı hakkında yorumlarda bulunduğunu görüyor ve üzülüyoruz çünkü İzmirli depremzedeler olarak gündelik politikanın malzemesi olmak istemiyoruz. Toplumun tüm kesimlerinden temsilcilerin yer aldığı bir grup olarak sorunlarımıza bir an önce çözüm üretilmesi açısından tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.

30 Ekim İzmir Depremi Mağdurları Platformu adına,

Platform Kurucusu
Haydar ÖZKAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir