Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kentsel dönüşüm kredisi 125.000 TL’den 200.000 TL’ye, güçlendirme kredisi de 50.000 TL’den 80.000 TL’ye çıkarılmıştır.

Kentsel dönüşüm kapsamında, hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilere sağlanacak faiz desteklerinde, kredi anapara tutarı için belirlenen üst limitler yükseltildi. Alınan kararla kentsel dönüşüm süreci de hızlanmış olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yürütülecek karara göre, hak sahipliği bazında destek sağlanacak kredi anapara tutarı için üst limit, “güçlendirme kredisi”nde 50 binden 80 bin liraya, “konut yapım”, “konut edindirme”, “iş yeri yapım” ve “iş yeri edindirme” kredilerinde ise 125 binden 200 bin liraya çıkartıldı.

Bir hak sahibi adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı da 625 bin liradan 1 milyon liraya yükseltildi.

Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

“Kentsel dönüşümü hızlandıracak”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da kararla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Alınan kararla kentsel dönüşümün hızlanacağını belirten Kurum, “Vatandaşlarımıza mali kolaylık getirecek bir düzenlemeyi daha hayata geçirdik. Yapılarını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımız için kredi miktarlarını arttırdık. Binasını dönüştürecek hak sahibi vatandaşlarımızın bankalardan kullanacağı krediyi 125 bin TL’den 200 bin TL’ye, toplam kredi tutarını 625 bin TL’den 1 milyon TL’ye yükselttik. Bina güçlendirme kredisini de 50 bin TL’den 80 bin TL’ye çıkardık.” dedi.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/ekonomi/kentsel-donusumu-hizlandiracak-hamle-kredi-faiz-desteklerine-duzenleme-556083.html