Derneğimizin organize etmiş olduğu depremin 100. gününde lokma döktürülmesi organizasyonunda başkanımız Haydar ÖZKAN’ın derneğimizin kuruluşuna dair bilgilendirmesi yer almaktadır.

İzmir’de 30 Ekim 2020 günü meydana gelen ve acı kayıplarla Türkiye’yi yasa boğan depremin ardından 100 gün geçti. Geçen 100 gün nedeniyle bir araya gelen depremzedeler lokma dağıtıp, sorunlarını paylaştı.

İzmir’de 30 Ekim 2020 günü meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremin acıları hala dinmedi. Bir takım evrak işlerinin peşinde koşturan depremzedeler sosyal medyada Emekli Astsubay Haydar Özkan’ın kurduğu 30 Ekim İzmir Depremi Mağdurları Platformu çatısı altında bir araya gelerek, sorunlarını ve çözüm önerilerini paylaşıyor. Öte yandan bu sorunları tek bir ağızdan, ilgili makamlara iletmek amacıyla da İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği’ni kurmak için hazırlık yaptıklarını açıklayan Özkan, “Ben de depremzedeyim. Hepimizin acısı ortak. Bu süreçte yaşanan sorunları gördüm ve böyle bir girişimde bulundum. Şimdi de derneğimizi kurmak için gerekli işlemleri başlattık” dedi.

Doğru bilginin ulaşması için bu şarttı. Kendisi de depremzede olan Özkan, depremde hasar alan binasının konularıyla ilgilenirken yaşadığı bir olayın bu şekilde bir dernek ve platform kurmaya ittiğinin altını çizerek, “Seven sitesinde oturuyorduk. 2 bloktuk 42 daireydik. Biz burada insanların sessizliğinin sesi olmak istedik. Herkes birilerinden bir şey istiyor. Belki de buradaki boşluğu doldurduk. Devletin ve belediyelerin anlattığı şeyler halka gelmiyor. İnsanlar bireysel olarak bir yerden bilgi almaya çalışıyorlar. O bilgiyi alırken de zorlanıyorlar. Bizi bu harekete başlatan şey, ben depremden 10 -15 gün sonra kendi binamın konularıyla ilgilenirken adresi değişik girmişler. Bunun yardımla ilgili sıkıntıları vardı. AFAD’a gittim. Orda 65 yaşında bir amcanın ağladığını gördüm. Kıza yalvarıyordu, ‘Beni çevre şehirciliğe gönderme, benim derdimi sen çöz’ diye. Bu insan depremzede, evini kaybetmiş. Bu insanların derdini anlaman lazım ne olursan ol. Bu insanlar beni seviyor çünkü onlardan biriyim. Herkes kadar ben de mağdurum. Ama devlet kime ne veriyorsa onlardan ben de almak isterim. Devletimizin imkanları var. Yasaları var. Bu yasalar nasıl kullanılır bunu bilmiyoruz. Bunun acemiliği var. Bu köprüyü bizim kurmamamız gerekiyordu ancak şartlar bizi buna yöneltti. Şu an sosyal medyada platformumuzu takip eden 4 bin 700 küsur kişi var. Dernekle birlikte herkesi tek bir çatı altında toplayacağız. İnsanlara ne kadar yardımımız dokunursa biz de görevimizi yaptık diyeceğiz” şeklinde konuştu. Bugün ayrıca İzmir depreminde en çok can kaybının yaşandığı Rıza Bey apartmanında toplanan depremzedeler hem acılarını paylaştı hem de 100 günlük sürede neler yapıldı, neler yapılmadı onları tartıştı.

Kaynak: https://www.dokuzeylul.com/guncel/izmirli-depremzedeler-birlesiyor-h179264.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir