26 Mart 2021 tarihinde yayınlanan haberde evlerini yeniden yaptırmak isteyen depremzedelerin maliyetlerini önemli ölçüde artıracak bir konu olan otopark yönetmeliğinin depremzedelere uygulanmaması için başkanımız Haydar ÖZKAN’ın açıklamalarına yer verildi.

İZMİR – İZDEDA, 31 Mart’ta yürürlüğe girecek otopark yönetmeliği ile birlikte mağdur olan depremzedelerin daha da mağdur edileceğini belirterek, depremde zarar gören bölgelerin muaf tutulmasını istedi.İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA),  31 Mart’ta yürürlüğe girecek Otopark yönetmeliği ve depremzedelerin yaşayacağı mağduriyete  ilişkin açıklama yaptı. Bayraklı’da bulunan dernek binasında yapılan açıklamaya depremzedeler de katıldı. Açıklamada konuşan Dernek Başkanı Haydar Özkan,  depremde yaşamını yitirenlere başsağlığı ve ailelerine bir kez daha sabır dileyerek, söze başladı.

‘ZORAKİ GÖÇE ZORLANIYOR’
İzmir depremi üzerinden 5 ay geçmesine rağmen hala belirsiz konular olduğunu dile getiren Özkan, “79 bin 272 ağır, orta ve az hasarlı bölümlerin sahipleri endişe ve kuşku içerisinde bulunmaktadır. Depremden en çok etkilenen ilçelerden biri olarak Bayraklı’da 85 bin civarında vatandaşımız ilçelerini terk etmek zorunda kaldı. İnsanların geri dönmesi ve yeniden evlerine kavuşabilmesi için kentsel dönüşüm kredisinin 2 yıl geri ödemesiz 20 yıl vadeli ve aylık 0,30 gibi makul faiz oranlarında olması gerekmektedir. Çoğunluğun gelir seviyesi düşük ve yaş sınırı yüksek olan depremzede vatandaşların evlerini yaptırabilme ihtimali olabilmesi için yaş haddi ve kredibilite konularında esneklik sağlanması gerekmektedir. Mevcut piyasa koşulları ve şuan telaffuz edilen 100 metrekare bir dairenin 350 bin TL olduğu düşünüldüğünde, depremzedeler zoraki göçe zorlanmaktadır” dedi.

‘HAK KAYIPLARINA UĞRADIK’
Proje alanında bulunan depremzedelerin hak kayıplarına uğradığını söyleyen Özkan, ağır hasarlı bina sahiplerinin rezerv alandan ilave hak sahipliğine başvuramadığını da belirtti.  Özkan, “Proje alanlarında bulunan orta ve az hasarlı olup, resen yıkılan binaların dask ödemesi yapılmamıştır” diye belirtti. Depremzedelere yapılan yardımların AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı şekilde yapılmadığını da vurgulayan Özkan, şunları söyledi: “Yapılan yardımlar bina tahliye süreçlerine göre ayrıştırılmış, insanlar ağır hasarlı binalardan yük taşıma asansörü ile dış cepheden giriş yapmak ve belirli kişşi sayısı ile evine girmek koşulu ile 1 saatte eşya tahliye etmeye zorlanmıştır. Bu şekilde evlerine girenlere eşyalarını aldıkları kanaati ile 30 bin TL’lik eşya yardımı yapılmamıştır.”

‘OTOPARK YÖNETMELİĞİNDEN MUAF TUTUN’
Depremde işyerlerini kaybeden esnaf ve ticarethane sahiplerine de yeterince destek verilmediğini ifade eden Özkan, “31 Mart 2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan Otopark yönetmeliği zaten yüksek maliyetlerde olan bina yapımlarına ilave bir yük getirecektir. Kentsel dönüşüme giren ve depremden etkilenen bölgelerde bulunan yapıların bu yönetmelikten muaf tutulmasını talep etmekteyiz” diye belirtti.

OTOPARK YÖNETMELİĞİ DEĞİŞİKLİĞİ
31 Mart’ta yürürlüğe girecek otopark yönetmeliğine göre; 80 metrekareden küçük her 3 daire için en az 1 otopark, 80 metrekare ile 120 metrekare arasındaki her 2 daire için en az 1 otopark, 120 metrekare ile 180 metrekare arasındaki her daire için en az 1 otopark ve 180 metrekare üzeri her daire için 2 otopark yeri ayrılmasına karar verildi.

Kaynak: ‘Depremzedeleri otopark yönetmeliğinden muaf tutun’ – Özgür Manşet (ozgurmanset.net)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir