İzmirli depremzedelerin kredi mağduriyeti yaşadığını belirten İZDEDA Başkanı Özkan, “İzmir’de 1 evin yeniden inşası için gereken para en az 350-400 bin lira. Bir bankayla görüştük, evimizi yaptırmak için 200 bin lira kentsel dönüşüm kredisi, 100 bin lira da konut kredisi alalım dedik ve hesaplattık. Geri ödemesi 10 yıl, 5 bin 200 lira. Biz bu parayı ödeyecek güçte değiliz” dedi.

İzmir’de 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan depremde evleri yıkılan ve hasar alan depremzedeler ‘kredi’ mağduriyeti yaşıyor. İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan, depremzedelerin devlet tarafından verilen kentsel dönüşüm kredisini geri ödeyecek güçte olmadıklarını belirtti. Özkan, birçok depremzedenin evini satmamak için mücadele ettiğini söyledi.

‘NASIL ÖDEYECEĞİZ?’

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, “Devlet, evi ağır hasarlı olan depremzedelere rezerv alandan bir hak tanıyor. Diğer yer için de ‘Evini kendin yapabilirsin’ diyor. Vatandaşın evi kendisi yapması için kentsel dönüşüm kredisi kullanması lazım. Yine orta hasarlı ev sahibi, evini yıkıp yeniden yapmak için kentsel dönüşüm kredisi kullanması lazım. Az hasarlı bina sahibi de aynı şekilde… Ayrıca evi hasarsız olup kentsel dönüşüme girmesini isteyen vatandaşlar da var, onların da kentsel dönüşüm kredisi kullanması lazım. İzmir’de resmi kayıtlara göre; ağır, orta ve az hasarlı olmak üzere toplam 79 bin 792 tane bağımsız daire var. Bunun üzerine 80 bin civarında da kentsel dönüşüme girecek hasarsız bina sahipleri var. Yani 150 bin civarında kişi kredi bekliyor. Kentsel dönüşüm kredisi şu an 200 bin lira, geri ödemesi 10 yıl… İzmir’deki depremzedeler olarak bunu ödeyecek güçte değiliz. Çünkü İzmir’de 1 evin yeniden inşası için gereken para en az 350-400 bin lira. Bir bankayla görüştük, evimizi yaptırmak için 200 bin lira kentsel dönüşüm kredisi, 100 bin lira da konut kredisi alalım dedik ve hesaplattık. Geri ödemesi 10 yıl, 5 bin 200 lira. Depremzedeler bu parayı nasıl ödeyecek?” diye konuştu.

‘SİMSARLAR ORTAYA ÇIKTI’

Depremzedelerin evlerini satmamak için mücadele ettiğini kaydeden Özkan, “Sonuçta deprem bir afet, kime geleceği belli olmaz. Bu insanlara geldiyse, suçları ne? Bu borcu ödemeye güçleri, ömürleri yetecek mi? Evlerimizi satmak zorunda kalacağız. Hal böyle olunca simsarlar ortaya çıktı, ‘Evlerinizi 200 bin liraya alalım’ diyorlar. Birçok insanı ümitsizliğe düşürüp evlerini almaya çalışıyorlar. Biz de bunun önüne geçmeye çalışıyoruz” dedi.

Kaynak: https://www.izgazete.net/genel/izmirli-depremzedeler-kredi-magduru-odeyecek-gucte-degiliz-h64550.html