CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay SINDIR’ın derneğimize destek için atmış olduğu tweet Ege Postası’nda kendine haber olarak yer buldu.

Geçtiğimiz aylarda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katılımıyla, İzmir depreminden etkilenen yurttaşlar İzmir Depremzedeler Dayanışma Derneğini( İZDEDA) kurmuşlardı. CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, iktidara çağrı yaparak, İzmirli depremzedelerin, düşük faizli, iki yıl ertelemeli ve 20 yıl vadeli kentsel dönüşüm kredisi istediklerini aktardı.

İzmir’de 30 Ekim’de meydana gelen depremin ardından, depremden etkilenen vatandaşlar İzmir Depremzedemleler Dayanışma Derneğini ( İZDEDA) kurmuşlardı. Geçtiğimiz aylarda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katılımıyla İZDEDA’nın Bayraklı Manavkuyu’da açılışı yapılmıştı.

Ayrıca derneğin açılışına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Dünya Bankası ile 250 milyon dolarlık hızlı finansman çözümü için neredeyse anlaşmaya vardıklarını ancak imzaların henüz atılmadığını söylemişti.

Öte yandan CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada İzmirli depremzedelerin hayal dahi kuramaz hale geldiğini belirtti.

İzmirli depremzedelerin tek emekli maaşları ile çaresizliğe terk edilmiş durumda olduklarını ifade eden Sındır açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“İzmir’li Depremzedeler @izdeda hayal dahi kuramaz haldeler. Bir tek emekli maaşları ile çaresizliğe terk edilmiş durumdalar. Evlerini ikinci kez alabilmek için haykırıyorlar; 0,30 Faizli 2 yıl ertelemeli 20 yıl vadeli kentsel dönüşüm kredisi istiyorlar. Çok şey olmasa gerek !… Sosyal devletin temel görevi vatandaşlarının hakkı ve hukukunun yanında olmaktır. İzmir depreminde mağdur olan hemşerilerimin @izdeda sorunlarının çözümü için milletvekili olarak sorumluluğumun gereğini yapıyorum ve birlikte başaracağız!…”

Kaynak: https://www.egepostasi.com/politika/chpli-sindirdan-iktidara-depremzede-cagrisi-h260241.html