İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6,9’luk depremde yıkılan ve 11 vatandaşa mezar olan Yağcıoğlu Apartmanı’nın 1975 Deprem Yönetmeliği’ne bile aykırı olarak inşa edildiği ortaya çıktı.

İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen 117 kişinin hayatını kaybettiği 6,9’luk depremde yıkılan ve 11 vatandaşa mezar olan Yağcıoğlu Apartmanı’yla ilgili hazırlanan iddianamede yer alan bilirkişi raporları korkunç gerçeği gözler önüne serdi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 2 bloktan oluşan Bayraklı ilçesindeki Yağcıoğlu Apartmanı’nın B bloğunun depremde tamamen yıkıldığı ve apartmanda 11 kişinin öldüğü, 7 kişinin de yaralandığı hatırlatıldı.

İddianamede, Dokuz Eylül Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesinden 7 kişilik bilirkişi heyetinin raporuna yer verildi. Raporda, apartmandan alınan beton karot numunelerinin, binanın projesinde belirtilen beton dayanım sınıfına uymadığı, bina statik-betonarme hesaplarında bodrum katın hesaplara dahil edilmediği belirtildi.

PROJEYE AYKIRI İNŞA EDİLMİŞ

MALZEME YETERSİZ, İŞÇİLİK HATALI

Raporda apartmanla ilgili, “Projelendirmedeki eksiklikler, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve işçilik hataları, yapım denetimindeki yetersizlik nedeniyle yıkılmış olduğu görüşüne varılmıştır” denildi.

Statik proje müellifinin, statik betonarme projeye onay veren mercilerin, bina fenni mesulünün, sürveyanının, müteahhidin, tadilat ruhsatı aşamasında ve yapı kullanma izin belgesi aşamasında ruhsat ve izni düzenleyen mercilerin binanın yıkılmasında sorumlu olduğu görüşü de rapora yansıdı. (İHA)

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/11-kisiye-mezar-olmustu-1975-yonetmeligine-bile-aykiri-yapilmis-6497664/